Świetlik otwierany a wyłaz dachowy

Świetlik otwierany i wyłaz dachowy to dwa różne produkty. O ile podstawa czy pokrycie w obu przypadkach może być takie samo, to jednak zastosowanie elementów dodatkowych wpływa na ich oddzielną klasyfikację i odmienne funkcje. Standardowo oba rodzaje świetlików spełniają podstawową funkcję świetlików dachowych. Mianowicie chodzi o doświetlenie światłem dziennym pomieszczeń. Jest to niezwykle istotne, ponieważ naturalne światło dzienne dobrze wpływa na samopoczucie. 

I tak, jeśli chcemy aby nasz świetlik był otwierany w celu przewietrzania/wentylacji pomieszczenia stosujemy siłownik elektryczny. Możemy zastosować siłownik 230V prądu zmiennego lub 24V prądu stałego. Siłownik standardowo ma wysuw wrzeciona 30 cm, ale są też dostępne 50 cm i 75cm. Sterowanie świetlika otwieranego odbywa się za pomocą ręcznego otwieracza korbowego lub z użyciem przycisku przewietrzania. Przy zastosowaniu przycisku przewietrzania można dobrać jeszcze dodatkowy osprzęt w postaci czujki deszcz wiatr, która reaguje na wzmożony wiatr lub deszcz. Żeby to było możliwe konieczne jest zastosowanie centrali przewietrzania, która będzie zarządzać systemem. 

Jeśli natomiast nasz świetlik ma pełnić funkcję wyłazu dachowego, to nie stosujemy już siłownika tylko specjalne sprężyny gazowe umożliwiające otwarcie kopuły do 90 stopni i tym samym swobodne wyjście np. na dach. Co jest niezwykle przydatne w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwatorskich na dachu. Dodatkowo dla świetlika typu wyłaz dachowy montujemy klamkę z kluczykiem. 

świetliki punktowe

wyłaz

Zapraszamy na naszego Facebooka

NASZA OFERTA