Czym się różnią świetliki dachowe? – Grupa Techplast Jarocin

Pod prostym hasłem świetliki dachowe kryje się bardzo wiele. Mianowicie możemy wyróżnić kilka rodzajów świetlików dachowych. Są to świetliki takie jak klapa oddymiająca, wyłaz dachowy, pasmo świetlne, świetlik punktowy stały i świetlik dachowy uchylny oraz kopułka akrylowa. Każdy z nich spełnia podstawową funkcję. Jest nią doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem dziennym. Poza tym każdy z osobna może spełniać jeszcze dodatkowe zadania, ale do tego za chwilę wrócimy. Warto podkreślić, jak bardzo istotna jest rola naturalnego światła dziennego. Dzięki temu pracownik ma lepsze samopoczucie niż przy sztucznym świetle. Lepsze samopoczucie to lepsza wydajność pracownika, a lepsza wydajność pracownika to wydajność całego zakładu. Ponadto zastosowanie świetlików dachowych zaoszczędzamy energię elektryczną, ponieważ nie zużywamy prądu do oświetlenia pomieszczenia. Przejdźmy teraz do poszczególnych rodzajów świetlików dachowych. 

Po pierwsze klapa oddymiająca. W tym przypadku nadrzędnym zadaniem jest funkcja oddymiania. Dzięki zastosowaniu klapy dymowe mamy zapewnioną możliwość bezpiecznej ewakuacji. Powstaje strefa wolna od szkodliwych gazów powstałych w trakcie pożaru oraz od wysokiej temperatury. Dodatkowo klapy oddymiające pozwalają ograniczyć straty w zniszczeniu budynku i ewentualnego towaru, który znajduje się w pomieszczeniu.

Kolejno wyłaz dachowy. Ten oprócz doświetlenia umożliwia bezpiecznie wyjście na dach. Dzięki temu pracownik może bezpiecznie dostać się na dach na przykład w celu konserwacji, czy innych działań niezbędnych do wykonania. 

Pasmo dachowe jest bardzo funkcjonalną opcją dla pomieszczeń wielkometrażowych. Ponieważ możemy zarówno zastosować samo pasmo świetlne jako doświetlenie, ale również możemy zamontować kwatery uchylne. Segmenty uchylne mogą wystąpić jako klapy przewietrzające oraz jako klapy oddymiające. 

Z kolei świetliki punktowe występują, jako stałe oraz jako uchylne. Świetliki dachowe stałe spełniają tylko funkcję doświetlenia, ale świetliki punktowe otwierane mogą odpowiadać za przewietrzanie pomieszczenia. 

pasma świetlne

Zapraszamy na nasze konto na Facebook!

NASZA OFERTA