Jak dobrać i kiedy stosować klapy dymowe? – Grupa Techplast Jarocin

Klapy dymowe to bardzo istotny element grawitacyjnego systemu oddymiania. W przypadku wystąpienia pożaru pozwalają na podniesienie bezpieczeństwa.  Jednak nie jest to ich jedyna rola, ponieważ doświetlają pomieszczenia naturalnym światłem dziennym. Dodatkowo mogą spełniać funkcję przewietrzania pomieszczenia. W dalszej części artykułu znajduje się wiele ciekawych informacji, więc zapraszamy do lektury. 

Kiedy i gdzie stosujemy klapy oddymiające?

Klapę oddymiającą montujemy na dachach płaskich i o małym spadku. Klapa dymowa stanowi niezbędny element oddymiania grawitacyjnego i to projekt PPOŻ określa konieczność jej zastosowania. Również osoba uprawniona tj. projektant, strażak określa konieczne warunki techniczne jakie klapa oddymiająca musi spełniać. Klapy dymowe montujemy zarówno na dachach budynków wielokondygnacyjnych jak i jednopiętrowych, np. w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, urzędach, szpitalach, szkołach. Również spotykamy w budynkach wielkopowierzchniowych tj. hala magazynowa, zakład produkcyjny, centrum logistyczne, czy centrum handlowe.

Jaki jest mechanizm klapy dymowej?

Klapy dymowe mogą posiadać mechanizm elektryczny lub pneumatyczny. Ten pierwszy rodzaj to klapa oddymiająca wyposażona w siłownik elektryczny zasilany instalacją elektryczną na 24V. Ta zarządzana przez osprzęt niezbędny do zadziałania klapy dymowej elektrycznej w postaci centrali oddymiania, czujki dymu i przycisku alarmowego. Z kolei klapy dymowe z napędem pneumatycznym uruchamiane są dzięki topikom termicznym, które pod wpływem wzrostu temperatury pękają wyzwalając iglicę termowyzwalacza przebijając osłonę naboju CO2 i uwalniając zgromadzony w nim gaz. Uwolniony dwutlenek węgla dociera przewodami instalacji pneumatycznej do siłownika klapy powodując wypchnięcie tłoczyska siłownika i zaryglowanie w skrajnym położeniu. Tego rodzaju zadziałanie uruchamia pojedynczą klapę, a jeśli chcemy zadziałać strefowo możemy wykorzystać skrzynkę właściwą. Wtedy otwarcie klap inicjujemy przez wciśnięcie przycisku alarmowego.

Budowa klap oddymiających.

Klapa oddymiająca zatem zbudowana z odpowiedniego napędu w zależności od projektu. Dodatkowo składa się z podstawy wykonanej z blachy stalowej ocynkowanej, którą możemy pomalować proszkowo na kolor RAL. Należy ją docieplić wełną mineralną w grubości 4cm, a następnie wykonać niezbędną obróbkę izolacyjną, zabezpieczającą przed wilgocią. Pokrycie z kolei wykonane z ramy z profili aluminiowym z wypełnieniem z płyty poliwęglanowej kanalikowej, między które montujemy poliestrową tkaninę NRO. 

Klapy oddymiające cena.

Klapy dymowe każdorazowo produkujemy i montujemy na indywidualne zlecenie klienta. Na finalny koszt klapy składa się wiele czynników. Dlatego cena za każdym razem ustalana jest indywidualnie.  Skontaktuj się z nami, a dobierzemy odpowiedni produkt dla Ciebie. Producent klap dymowych Grupa Techplast Jarocin od ponad 10 lat oferuje swoją fachową wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Skontaktuj się z nami, by zamówić klapy dymowe i inne produkty dla swojej nieruchomości – zaufaj profesjonalistom. 

 

klapa dymowa

Zapraszamy na naszego Facebooka

NASZA OFERTA